• Ipsos

Češi se bojí návratu pandemie

Aktualizováno: 6. 10. 2020

Co se na jaře naučíš, na podzim jako když najdeš: Češi mají obavu, že pandemie koronaviru se vrátí v další vlně. Někteří proto mění svůj životní styl a snaží se aktivně proti nákaze bojovat. Aktuální výsledky pravidelného Ipsos měření odkrývají i to, jak nás pandemie změnila.

 

Aktuální pocit ohrožení koronavirem, stejně jako v dubnu, i v květnu nadále klesá, ohrožena (i třeba jen mírně) se cítí přibližně polovina Čechů (a to zejména ti starší 50 let).


Většina z nás si myslí, že bude trvat měsíce, než se virus dostane pod kontrolu, polovina z nás je přesvědčena, že to bude trvat déle než půl roku. Zajímavé je, že v našem úplně prvním měření (v únoru 2020) byla pandemie považována za něco relativně krátkodobého a to, že by tu virus byl ještě za půl roku, si myslelo jen 15 % české populace.


Nyní je jasné, že virus s námi prostě bude, i když nutno podotknout, že každý desátý Čech má pocit, že už dnes máme nad virem kontrolu. Naučili jsme v tom totiž chodit. Pravidelně si myjeme ruce (tedy 8 z 10 Čechů), používáme dezinfekční přípravky (58 %) a na veřejnosti jsme poslušní: 2/3 Čechů se vyhýbají místům s vyšší koncentrací lidí, polovina z nás omezila návštěvy barů, restaurací a kaváren a 42 % ještě i v květnu omezuje využívání MHD. Navíc, téměř třetina z nás se snaží i nadále zůstávat doma, čtvrtina z nás nosí roušky a 15 % Čechů stále pracuje z domova.Koronavirová pandemie, nouzový stav a s ním spojená omezení a nutnost zůstávat doma však Čechům přeskládala priority. I po uvolňování opatření chtějí lidé omezit návštěvy restaurací, kaváren a barů, také se mírnit v nakupování. Češi letos také plánují omezit své cesty do zahraničí. Dovolenou za hranicemi země letos plánovalo 38 % lidí, na rekreaci v tuzemsku se chystalo 29 %. Vzhledem k situaci se však více než třetina těch, kdo se chystali odcestovat do zahraničí, rozhodla svou dovolenou zrušit (zejména starší lidé). Každý pátý však stále doufá, že přece jen bude moci letět. 12 % lidí využilo možnosti svou cestu odložit na později, až se situace uklidní a 28 % lidí svou dovolenou v cizině mění za oddych v České republice.Karanténa lidem také pomohla zbavit se (alespoň dočasně) některých zlozvyků. Nezdravá životospráva, kouření, stres a příliš rychlé tempo spolu se zbytečným utrácením peněz jsou věci, ke kterým se Češi nechtějí vracet. Nicméně, i tak větší část lidí počítá s tím, že se ke svým starým návykům i zlozvykům stejně vrátí. Češi se v době koronavirové také novým věcem naučili a rádi by u nich vydrželi. Na prvním místě jsou to hygienické návyky (14 %), následované „duševní hygienou“: i nadále bychom chtěli více času trávit s blízkými (7 %) a více si vážit samozřejmostí. Máme v plánu se více starat o své zdraví a vedle již zmíněného omezení návštěv restaurací si v každodenním životě chceme hlídat tzv. „social distance“.Změnu našich návyků a chování reflektují i „Zprávy o trendech v pohybu“ vydané společností Apple. Fungují skrze žádosti vydané do aplikace Apple Mapy (Apple zde upozorňuje, že vše funguje v souladu s ochranou osobních údajů, neuchovává se proto historie navštívených míst a informace se nepřidružují k Apple ID) a ukazují, jak uživatelé chtěli navigovat, ať už autem, pěšky nebo veřejnou dopravou. Z dat zobrazených na časové ose od začátku roku jsou patrné trendy před pandemií, během lockdownu a nyní, kdy se opatření uvolňují. Zcela viditelný propad v půlce března ukazuje, co jsme všichni dělali: zůstávali doma. A nyní, kdy se křivka pomalu vrací k situaci před propuknutím pandemie je zcela patrné, že Česko se opět dává do pohybu. Navigace autem však zcela jednoznačně převažují, což naznačuje, že jsme pořád ještě velmi opatrní, a potvrzuje to, co lidé deklarovali v Ipsos výzkumu, tedy že stále ještě omezují cesty MHD.

Zdroj: https://www.apple.com/covid19/mobility

Téměř 3/4 Čechů totiž mají obavu, že se pandemie vrátí. Přibližně polovina lidí se pak snaží chovat tak, aby osobně předešli nákaze. Jak už bylo několikrát zmíněno, v první řadě dodržují důkladnější hygienické návyky (47 %), nosí roušky (23 %), pětina Čechů se pak snaží vyhýbat kontaktům s větším počtem lidí a drží si „social distance“. Lidé se také snaží posilovat imunitu, žít zdravěji, obecně dodržovat ochranná opatření a doporučení a udržovat si zásobu ochranných pomůcek.

Jak se vyvíjí nálada, pocity a obavy, ale i chování Čechů budeme samozřejmě i dále sledovat v dalších vlnách pravidelného Ipsos výzkumu. Máte k tématu otázky, které by vás zajímaly nebo jsou důležité pro váš byznys? Neváhejte nás kontaktovat!

Informace o výzkumu:


Výzkum byl realizován na reprezentativním vzorku internetové populace České republiky starší 18 let dle pohlaví, věku, regionu a velikosti místa bydliště. Celkem se ho zúčastnilo 1033 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz v termínu od 27. května do 1. června 2020. 

 

Veronika Hypšová

166 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše