• Ipsos

Inspiraci hledejte v čokoládě aneb top inovace roku 2021

Před Vánoci jsme vám představili, jaké byly nejlepší inovace na českém trhu z pohledu spotřebitelů. Nyní se podíváme na nejlepší světové inovace roku 2021. Magazín Time sestavil žebříček top 100 inovací. Zaměřil se na novinky, které dělají svět lepším, chytřejším a také zábavnějším. My jsme vybrali tři zajímavé inovační příběhy, které můžou být inspirací i pro vás.

 

CascatelliMyslíte si, že v oblasti těstovin již není prostor pro inovace? Omyl! V roce 2021 byl oficiálně uveden na trh nový druh těstovin. Autorem možná překvapivě není Ital, ale Američan Dan Pashman. Ten byl trvale nespokojený s tím, že neexistuje „dokonalá těstovina“. Nadefinoval si 3 atributy, které jsou podle něj základem pro dobrou těstovinu.

Jsou to:

  1. Forkability (vidličkovatelnost) = jak jednoduše lze těstovinu napíchnout a udržet na vidličce

  2. Sauceability (omáčkovatelnost) = jak dobře těstovina udrží omáčku

  3. Toothsinkability (zakousnutelnost) = jaký máte požitek se zakousnutí se do těstoviny


„Většina těstovin je dobrá pouze v jednom nebo ve dvou různých atributech, ale žádná nedosahuje dobrých výsledků ve všech třech,“ tvrdil Dan.


Po třech letech vývoje a několika nedokonalých prototypech dosáhl nakonec svého cíle a představil nový těstovinový druh Cascatelli (italsky vodopády).


Opulus Beauty Labs
Disruptivní inovací v oblasti péče o pleť může být Opulus Beauty Labs. Nápad na tuto kosmetickou novinku vzešel z návštěvy čokoládovny v Paříži. Dr. Robba Akridge okouzlila nabídka jednotlivých kousků čokolád (pralinek), které přináší jedinečný požitek právě ve chvíli, kdy se do nich zakousnete, a navíc každá pralinka nabízí zážitek jiný. Rozhodl se podobný koncept přenést i do péče o pleť. Výsledkem je takový malý, řekněme, „mixér“, do kterého vkládáte kosmetické „pralinky“. Ty se v mixéru zahřejí, promíchají se všechny aktivní ingredience a vy máte možnost aplikovat čerstvý produkt na vaši pleť.


Pro přirovnání se dá říct, že ve finále budete mít podobný user experience při péči o pleť jako při přípravě Nespressa. Dr. Akridgeovi se tak povedlo přinést do světa pleťové kosmetiky „refillable“ systém, který jak dobře víme, bývá přínosný pro loajalitu zákazníka.


Flawless AI TrueSyncPoslední inovační nápad je z kategorie: Když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře.

Jde o velkou technologickou novinku při tvorbě filmového dabingu.

Překlad dialogů pro dabing není vůbec jednoduchou záležitostí. Tvůrci dabingu musí brát v úvahu při přepisu scénáře dva hlavní aspekty. Na jednu stranu se snaží zachovat plný význam textu, ale současně musí volit výběr slov a délky vět tak, aby se slova zahraničnímu herci „hodila do pusy“. Zkombinovat oba tyto požadavky je mnohdy nadlidský úkol. A právě zde přichází na pomoc Flawless AITrueSync. Ve chvíli, kdy máte přesný výstižný překlad, který ale vůbec nepasuje herci do pusy, nemusíte se snažit formulaci upravovat tak, aby se mu lépe hodila do úst, ale vy naopak přimějete herce, aby pohyb svých úst změnil dle vašeho překladu. Ještě donedávna by něco takového znělo jako sci-fi, ale dnes je to díky počítači a umělé inteligenci možné. Autor této novinky, bývalý filmový režisér Scott Mann, si od této technologie slibuje věrnější a plnohodnotnější zážitky při sledování nadabovaných filmů.


Závěrem můžeme říci, že vždy se dá najít cesta pro inovaci (Cascatelli), protože inspiraci pro svoji kategorii nebo produkt můžete hledat v podstatě kdekoli (Opulus Beauty Labs) a technologický pokrok nám umožňuje věci donedávna nepředstavitelné (Flawless AI TrueSync).


Přejeme vám hodně zajímavých nápadů v roce 2022.

 

Anna Průchová


58 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše