• Ipsos

Jak se žije Čechům pod druhou vlnou koronaviru?

Čísla nakažených s zářijovými dny opět narůstají, Česká republika dostává červenou v prvních evropských zemích a postupně se znovu zavádějí opatření, která by měla snížit šíření koronaviru. Jak současný vývoj v České republice vnímají Češi?


 

Pocit ohrožení Čechů je opět na vzestupu


Po prudkém poklesu míry ohrožení, ke kterému došlo v květnu s ukončením nouzového stavu pocit ohrožení u Čechů s denním nárůstem nakažených pomalu stoupá.

60 % Čechů se cítí koronavirem více či méně ohroženo. Dlouhodobě se nejméně ohrožení cítí mladí lidé ve věku 18-29 let, studenti a ti, kdo žijí v domácnosti sami.

Od počátku pandemie také vzrůstá podíl těch, kdo jsou přesvědčeni, že boj s koronavirem je běh na dlouhou trať. Zatímco v 1. polovině března bylo pouhých 16 % Čechů přesvědčeno, že dostat virus pod kontrolu bude trvat déle než 6 měsíců, v tuto chvíli jsou o tom přesvědčeny 2/3 dotázaných.Jak ovlivnil koronavirus finanční situaci v českých domácnostech?


Druhá vlna koronaviru s sebou také opětovně přináší strach o současné zaměstnání. Více než polovina Čechů v tuto chvíli považuje koronavirus za hrozbu pro současné zaměstnání či zdroj obživy, 8 % dokonce za velkou hrozbu. Mezi těmi kdo vnímají, že je vlivem koronaviru jejich zdroj obživy nejvíce ohrožený, jsou nejčastěji lidé ve věku 30-49 let, lidé s dětmi a obecně lidé s početnými domácnostmi.

Dopad koronaviru na pokles příjmů v uplynulém půl roce zaznamenalo 38 % Čechů, 25 % se kvůli pandemii ocitlo na překážkách ze strany zaměstnavatele, 18 % byl snížen pracovní úvazek a 18 % mělo snížené příjmy způsobené omezeními v podnikání. Strach o zaměstnání s sebou nese také fakt, že čtvrtina Čechů má ve svém okolí někoho, kdo v důsledku koronavirové krize přišel o své zaměstnání.


S rostoucím pocitem ohrožení rostou i další obavy Čechů


Ztráta zaměstnání není jediným a ani největším strašákem, který Češi v současné době zažívají. 86 % se obává, že jedním z nepříjemných důsledků koronakrize bude inflace, více než polovina se obává, že kvůli současné situaci budou nuceni snížit svůj životní standard a 41 % se obává, že bude nuceno vyčerpat svou finanční rezervu.


Jaký měl koronavirus vliv na naší dovolenou?


Neustále se měnící situace nejen v Česku, ale i v okolních zemích na základě tzv. semaforu, měla vliv i na dosavadní cestovatelské plány většiny z nás. 30 % Čechů svou dovolenou zrušilo. 20 % Čechů uvedlo, že bylo nuceno své cestovatelské plány změnit. A to se odrazilo i na destinacích, které si pro svou dovolenou vybírali. Dalším faktorem, který ovlivnil finální destinaci bylo mimo jiné i to, zda daná země povinně vyžadovala test na koronavirus. 86 % Čechů deklarovalo, že je povinný test od cestování odrazoval.


V minulém roce byly nejoblíbenějšími zahraničními destinacemi Čechů Chorvatsko (8 %), Slovensko (8 %), Itálie (5 %) a země severní Afriky (4 %), Českou republiku si jako svou cílovou destinaci zvolilo v roce 2019 41 % Čechů. Letošní dovolenou v České republice trávily více než dvě třetiny Čechů (69 %), 4 % si dovolenou užili u našich slovenských bratrů a Chorvatsko navštívila oproti minulému roku necelá polovina Čechů (3%). Po 1 % Čechů pak navštívilo Řecko, Rakousko, Maďarsko, Itálii či sousední Polsko.


Informace o výzkumu:

Výzkum byl realizován na reprezentativním vzorku internetové populace České republiky starší 18 let dle pohlaví, věku, regionu a velikosti místa bydliště. Celkem se ho zúčastnilo 1000 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz v termínu od 26. do 31. srpna 2020. 


 

Barbora Šafaříková


213 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše