• Ipsos

Krize fandí disruptivním myšlenkám

V období krize se nabízí oprávněná otázka: má smysl nyní soustředit svoje zdroje a energii do vývoje inovací? Přeloženo z pohledu vývoje a testování inovací: nezanevřeli spotřebitelé na inovace?

 

V Ipsosu se celosvětově věnujeme testování inovací v různé fázi vývoje desítky let. Výsledky benchmarkujeme a databázujeme. Mohli jsme se tak podívat do minulosti a data porovnat. Testy realizované během první vlny pandemie se svými výsledky v průměru výrazně nelišily od „před-pandemického“ období.


Počet nápadů identifikovaných jako potenciálně úspěšně inovace se významně nelišil.

Benchmarkový systém Ipsos je založen na tom, že spotřebitel porovnává testovanou novinku se svým stávajícím oblíbeným produktem. Nakonec v realitě vždy děláme volbu a při přijetí něčeho nového se starého vzdáváme. Z analýzy vyplynulo, že v období krize, kdy je „status quo“ a mnoho současných zvyků narušeno, jsou spotřebitelé kritičtější a méně loajální ke svému stávajícímu produktu. Novinky, pokud udeří na tu správnou notu a budou s potřebami lidí rezonovat, mohou na trhu uspět stejně jako kdykoli předtím, možná i více a rychleji. Krize fandí disruptivním myšlenkám!


A které myšlenky budou rezonovat? Přetrvává trend trvalé udržitelnosti, bude však částečně zbrzděn novým trendem tzv. „hygieničnosti“ (a strachu o zdraví). Například bezpečný antivirotický a 100% biologicky rozložitelný obal jsou na první pohled dva protichůdné požadavky, ale kdo ví! V neposlední řadě jsou tu ekonomické dopady a trend snižující se spotřebitelské důvěry. I během období ekonomické krize jsme viděli, že lépe skórují koncepty tzv. „value“ produktů, zatímco prémiové produkty si vedly nejlépe těsně před první Covid vlnou.


V experimentu jsme do simulovaného e-shopu s mycími prostředky zařadili vlastní fiktivní novinku: jednou s běžným obalem a jednou s „environmentální“ etiketou (obal vyrobený z plastů recyklovaných z oceánu). Environmentální verze si vedla skvěle a její podíl v daném obchodě se ztrojnásobil, ale pouze do doby, než jsme si začali hrát s cenou. Prémiový pricing neobhájila, mírné navýšení ceny ale ano. Klíčové v nadcházející době tak bude najít ten správný balanc mezi tím být „clean, green & affordable“.

 

Článek byl ve zkrácené formě uveřejněn 7. 12. 2020 v tištěné verzi Marketing a Media

Jan Staněk36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše