• Ipsos

V Česku ovlivnila koronakrize negativně 4 z 5 firem. Jejich majitelé ale vidí i pozitiva

V naší anketě Ipsos realizované prostřednictvím Ipsos B2B panelu jsme se koncem října 2020 dotazovali majitelů a finančních ředitelů tuzemských firem do 250 zaměstnanců, jak vnímají dopady koronakrize. Více než 80 % z nich zaznamenalo její negativa, nejčastěji výpadek zaměstnanců (55 %) a pokles poptávky (52 %). Pro 2/3 firem není stávající vládní pomoc firmám dostačující.


 


I když se česká společnost momentálně nachází v pochmurné atmosféře nouzového stavu a pozitiva vidí jen těžko, majitelé a finanční ředitelé firem i přesto nějaká našli: uvědomili si, co je v jejich firmách klíčové, přerovnali si hodnoty, rychleji přešli do on-line prostředí a zvykli si na home office jako novou formu práce.

„4 z 10 majitelů či ředitelů firem vidí pozitivum v rychlejším přechodu do online světa. Shodují se také, že dojde k pročištění trhu – zůstanou jen ty nejlepší firmy,“ říká k výsledkům Jakub Malý, ředitel společnosti Ipsos.
Firmy vidí budoucnost zejména v inovacích (až čtvrtina firem), které často souvisí s přechodem do online světa: právě zde se mohou i nadále setkávat se svými zákazníky. Pětina z nich pak plánuje investice do větší bezpečnosti práce. Naopak v oblasti PR, marketingu a HR plánují investice snížit.
A jak vidí následující vývoj? Téměř 70 % tuzemských firem očekává v následujících 6 měsících další pokles obratu ve srovnání s dneškem. Přesto 10 % z nich zůstává optimisty a přepokládá mírný či výrazný nárůst.

Informace o anketě:

Anketa mezi firmami do 250 zaměstnanců (bez OSVČ) byla realizována od 14. do 29.10.2020, zúčastnilo se jí celkem 132 firem. Dotazování proběhlo pomocí Ipsos B2B panelu, dotazovanou osobou byl majitel / CEO firmy či finanční ředitel.

Ipsos B2B panel je specializovaný online panel sdružující cca 3700 registrovaných reprezentantů firem (majitelé, ředitelé, finanční ředitelé, IT ředitelé, manažeři atd.) napříč různými obory a velikostmi firem.

 

Andrea Študencová41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše